7 tipů jak přeměnit únavu do radosti a síly

Únavu, vyčerpání a nedostatek energie zná mnoho žen a ty nebudeš výjimkou, když jsi otevřela tenhle článek. Únava může být samozřejmě způsobená i nějakým onemocněním, a proto pokud jsi bez energie a unavená delší dobu, vyhledej lékaře a poraď se s ním.

S mnoha klientkami tohle téma otevírám a vím, jak moc mnohovrstvé je. Řada žen mávne rukou nad tím, že jsou unavené, a dál jde věnovat péči tomu, co ji vyžaduje. Nejčastěji rodině, zaměstnání, nebo řešení problémů druhých.

V první řadě je potřeba, aby si žena, která cítí únavu a vyčerpání uvědomila, že to, že se tak, cítí, není v pořádku. Neznamená to, že by nebylo něco v pořádku s ní, ale že tohle je disharmonie a ona někde překročila své osobní hranice.

Čím ženy nejčastěji překračují své hranice?

  • Snaží se naplňovat potřeby druhých tak, aby byli spokojení.
  • Dávají druhým víc energie a pozornosti, než sobě samým.
  • Potlačují potřeby svého těla a nenaslouchají mu.
  • Jsou k sobě příliš kritické.
  • Žijí podle názorů a přání ostatních.

Všechny zmíněné body se spolupodílejí na tom, jak se cítíme a kolik máme energie. Další věcí, která ovlivňuje naší bioenergii, je nezpracované nebo potlačované trauma. Traumatem nemusí být jen násilí či zneužití, ale také vyrůstání bez lásky a pocitu bezpečí.

Abys znovu obnovila svou bioenergii, je třeba se naučit být v kontaktu se svým tělem a pocity, pracovat na svých hranicích. Ze začátku ti pomůže si třeba jen uvědomit, že nějaké hranice máš nebo můžeš mít. V dětství spousta z nás prožila vědomé překračování svých hranic a tresty za to, když jsme si chtěly hranice stanovit.

Plně jsi prožívala své hranice třeba tak, že jsi dávala najevo svoji nespokojenost pláčem, vztekáním se nebo odmlouváním. Prostě jsi jen vyjadřovala nesouhlas, ale přišel trest a ty sis to takhle párkrát vyzkoušela, naučila ses neprojevovat a mít pozornost a respekt k pocitům druhých, ale už ne k těm vlastním. Podvědomě se pak takový jedinec neumí v dospělosti bránit a vymezit.

Nabízím se ti jako mentorka, která tě může tímto procesem provést, protože mým darem je vhled do přítomného okamžiku, a současně schopnost odkrýt a proměnit minulost a emoce v ní do pochopení, soucitu a moudrosti. Sama žiju velmi bděle (čti vědomě) v každodennosti a mám za sebou hlubokou proměnu, která zahrnovala i výše zmíněné body.  Kdybys mě znala v minulosti, nevěřila bys. Osobní rozvoj a ochota růst ze mě vytvořily novou Evu. Chceš mě jako průvodkyni? Nebudou to jen slova, ty život nemění! Pomůžu ti zvednou „zadek“ a jít do proměny a praxe.

Jak tedy na únavu a chybějící energii?


1. Úklid jako zdroj energie
Možná tě to překvapí, ale úklid může být skvělým zdrojem energie. Při uklízení dochází k fyzické aktivitě, která zvyšuje prokrvení a uvolňuje endorfiny. Navíc si vytvoříš kolem sebe harmonické prostředí, které tě už jen tím, že do něj vstoupíš, energeticky podrží. Nesnaž se však všechno zvládnout hned. Úklid musí být vědomý, aby přinesl zpět energii, která se v chaosu ztratila. Já se už mnoho let snažím řídit tím, že když uklízím, tak s jasným záměrem, proč a čeho chci úklidem dosáhnout. Věděla jsi, že ve snech představuje dům a jeho vybavení tvoje tělo? Já ano a tak si vždycky říkám – jdu umýt okna, aby můj zrak byl zase jasnější – a hraji si tak s každou místností i úklidovou činností.

Ráda bych tedy vyvrátila mýtus, že úklid je opruz a ztráta energie. Není, pokud ho uchopíš jako hru a současně jako sebepéči.

2. Jídlo, které tě rozzáří

Správná výživa a hygienické návyky hrají klíčovou roli při získávání a udržování energie.  Schválně vyzkoušej jíst potraviny, které nemáš ráda, nebo jen takové, které jsou tvořené průmyslově. Za pár dní ti bude zle, nebo se minimálně zhorší tvůj tělesný pach, zhorší kvalita pokožky nebo vlasů. Jestli opravdu stojíš o to, vystoupit z únavy, pak by jídlo a hygiena, včetně té spánkové, měly být důležitou součástí tvé každodennosti. Laskavou původkyní v holistickém přístupu k výživě a těle, ti bude Veronika Hanzalíková.

3. Pohyb v přírodě

Miluju procházky v přírodě. V našem kosířském parku, když všechno kvete a voní. Každé ráno si udělám procházku a poslouchám zpěv ptáků, kvákání žab… To jsou nádherný koncerty. Vždy si tam vyčistím hlavu a současně je právě pohyb tím, co mi dělá dobře. Samozřejmě, že přinutit se jít na procházku, když jsi unavená, není jednoduché, ale ty benefity! Procházky v přírodě, běhání, jógové cvičení nebo cyklistika mohou výrazně zvýšit tvoji vitalitu. Pohyb v přírodě zkrátka podpoří tvoje tělo a tvé bytí jak fyzicky, tak duševně, a každý krok venku, který pro sebe uděláš, ti přinese zase víc energie.

4. Tanči, jako bys tančila naposledy

Jednou z nejpříjemnějších forem pohybu, skrze který získáš energii, je tanec. Pro nás ženy je tanec ta nejpřirozenější součást života, kterou bychom neměly opomínat. Až dočteš tyhle řádky, zapni si hudbu a tanči. Myslíš si, že tančit neumíš? Tančí se srdcem, ne hlavou, a srdce nehodnotí, jestli ti něco jde nebo nejde, srdce je v přítomném okamžiku. Zkus to a uvidíš, jak tě únava opouští a v tvém těle se rozlévá radost. Pomoc ti s tím může Petra Hatoňová (ta v zelených šatech), která provází tancem a jeho mystériem všechny ženy, které si dovolí odhodit sebeposuzování, a přijdou do jejího bezpečného prostoru spojit se s tělem a emocemi skrze léčivou magii tance.

5. Zvuč na celé kolo

Dech, pohyb a zvuk… svatá trojice, která mění životy. O tom by mohla vyprávět Mgr. Michaela Maňásková, která jako body terapeutka právě s touto trojicí pracuje. Dech a pohyb už jsem zmínila, teď je čas na zvuk. Vydávej zvuky, vrč, vydechuj slovo (ha, ach, och…), zpívej, zakřič si, broukej. Prostě vědomě zvuč. Nejen, že si poladíš pátou čakru, které se říká krční, ale především uvolníš zvukem z těla ven to, co ho zatěžuje. Není to snadné, vydávat zvuky, souvisí to s naší výchovou a dětstvím. Držíme v sobě mnoho nevyjádřeného i z minulosti a právě vědomé zvučení může být dobrou technikou, jak to vypustit a rozproudit energii v těle. A tím udělat další krok z nedostatku energie a únavy.

6. Meditace jako cesta do ticha

Meditace a relaxační techniky jsou skvělým způsobem, jak znovu načerpat energii, protože pravidelným meditováním, a to říkám jako odpůrce meditací, si postupně tuhle metodu zamiluješ. Potkáš se s tichem, se sebou, s Božstvím, a vrátíš se občerstvená a s novou energií. Vyzkoušej různé metody meditace jako je pozornost na dech, vizualizace nebo hudební meditace.

7. Kreativní činnosti aneb návrat do dětství

Zapojení se do kreativních činností jako je malování, psaní, hraní na hudební nástroj nebo vaření může být osvěžující a energeticky obohacující. Dovol si dát čas na vyjádření svého nitra prostřednictvím tvůrčích aktivit. Kreativita má pozitivní vliv na tvou energii, emoční náladu a současně nás vrací do dětství, kde jsme energie měli dostatek. Tedy naše děti by rozhodně utáhly elektřinu celé vesnice, kdybychom je zapojili do sítě a nechali je být. Hry a kreativita jsou prostě skvělý způsob, jak si pro energii dojít.


8. Milování s milovanými
Nemusí jít jen o intimnosti, ale také o intimitu okamžiku, kdy si jen hledíte do očí, nebo se vzájemně krmíte, či jeden druhému čtete knihu, vyprávíte si zážitky, nebo jen spolu sedíte bok po boku. To vše polaská naši energii a především pocit, že jsme milovaní. No a milování má na stav energie taky velmi občerstvující účinek 😉

Pravda pravdoucí!
Poslední malý, ale důležitý tip je, že si svoji energii nejlíp pohlídáš, když jsi v každém okamžiku ve své pravdě. Jenže abys taková mohla být, potřebuješ se znát a vnímat se. A s tím ti s radostí pomůžu, to mi jde!

Získání a udržení dlouhodobé energie není jen o fyzických aspektech, ale také o psychickém a emocionálním pohodlí. Vyberte si z uvedených tipů a začněte je postupně implementovat do svého každodenního života. Pamatujte, že každá žena si zaslouží mít dostatek energie a péče o sebe by měla být prioritou. Buďte laskavé k sobě samým a najděte své vlastní strategie pro obnovení a udržení energie.

Jmenuji se Eva Pitnerová a jsem z poloviny cikánka. Z rodu mého otce čerpám věštecký dar a temperament a z rodu své matky čerpám vnitřní sílu, láskyplnost, magii. S výkladem karet jsem začala v roce 2005 a od té doby jsem pracovala s více jak 10.000 klientkami. Postupně jsem začala kromě karet pro klientky nabízet konstelace - Karmické a rodinné a regresně transformační službu - Cesta ke kořenům Tady najdeš služby, které nabízím>> a tady si přečti o tom kdo jsem>>

Vytvořila jsem pro tebe programy ZDARMA, které najdeš tady nech se inspirovat a provést k harmonickým vztahum>>

Jsem ráda, že jsi zavítala na můj web skrze tento článek.

Komentáře